ליקויי בניה

חוק המכר מסדיר נושאים בתחום עסקאות מכר ומתייחס גם לנושא ליקויי בניה ואחריותם של קבלנים. על פי חוק המכר ליקויי בניה מוגדרים כאי התאמה בין כל מה שקיים בדירה בפועל לבין התקנות והתקנים, התוכניות של הדירה והמפרט הטכני. על פי רוב הליקויים נגרמים באחד משלבי הבניה השונים כאשר החוק שם את הקבלן כאחראי לתיקונם. 
השאר פרטים לחזרה

ישנם סוגים שונים של ליקויים בהם ניתן להיתקל, כאשר אפשר לחלק את אותם הסוגים לשלוש קטגוריות עיקריות: ליקויים בתכנון, ליקויים בביצוע וליקויים בשימוש במוצרים וחומרים.

במקום הראשון: ליקויים בתכנון

כ- 50% מכלל הליקויים נובעים מתכנון לקוי. תכנון לקוי יכול להיגרם מסיבות רבות כמו למשל חוסר ניסיון, חוסר ידע או חוסר היכרות והבנה של התקנות והחוקים הנוגעים לתחום. ליקויים בתכנון משפיעים על הפונקציונליות של הדירה ויכולים אפילו לגרום לסכנה בטיחותית, לירידה בערך הדירה, לבלאי ולפגיעה באיכות החיים של הדיירים. דוגמאות לליקויים הנובעים מתכנון בעייתי הן: ממ"ד שגודלו קטן מהתקן, חלון שפונה לקיר, כלים סניטריים הממוקמים בצפיפות ועוד.

במקום השני: ליקויים בביצוע

40% מהליקויים נובעים מביצוע לקוי. בל נשכח שתהליכי בניה משלבים המון בעלי מקצוע שצריכים להיות מתואמים האחד עם השני כמו למשל חשמלאים, רצפים, צבעים, אינסטלטורים ועוד. מספיק שבעל מקצוע אחד עשה טעות או שלא היה פיקוח מקצועי על העבודה מטעם מנהלי הפרויקט והנה יש לכם ליקויים. דוגמאות לליקויים הנובעים מביצוע לא מיטבי הן: מקרים של רטיבות, סדקים בטיח, ריצוף פגום ועוד.

איתור ליקויי בניה

החל מ: 1,680 ₪
ללקוחות פרטיים, קבלנים, נותני שירות ומשקיעים

  • בדיקת תוכניות וחריגות בניה
  • בדיקה מקיפה למבנה וסביבתו
  • בדיקת גגות וחיבורים
  • בדיקת חלונות, דלתות וכלים סניטריים
  • בדיקת אינסטלציה ולחץ מים
  • בדיקת רטיבות ואיתור נזילות
  • בדיקת חשמל ותאורה
  • בדיקת תפקוד ויעילות מיזוג אוויר
  • דוח ממוחשב ומפורט
  • ביקורת ממצאים וחתימה ע"י מהנדס

במקום השלישי

10% מהליקויים נובעים משימוש בחומרי גלם ומוצרים שאיכותם ירודה. האיכות הירודה היא דרכו של הקבלן להוזיל עלויות ולעגל פינות. בדרך זו רמת השחיקה של המוצרים רק עולה תוך שמידת איכותם נפגעת. דוגמאות למקרים של לקויות כתוצאה משימוש בחומרי הן: זגוגיות לא בטיחותיות (כבר קרה שהתנפצו זכוכיות בבניין ברמת גן), ריצוף לא איכותי, דלתות לא תקניות, חלונות שלא עומדים בתקנים ועוד.

על מי מוטלת האחריות

על פי חוק המכר לקבלן ישנה אחריות על תיקון ליקויים בדירה. על פי החוק על הקבלן לתקן את כל ליקויי הבניה הקיימים בדירה. בנוסף החוק מעגן תקופות בהן תיושם אחריות הקבלן על האלמנטים השונים בדירה ולכל ליקוי יש את זמן האחריות שלו. לכן כדי שלא לפספס את תקופת האחריות חשוב שלא להתמהמה ולהודיע לקבלן על כל ליקוי בניה ויפה שעה אחת קודם. בדרך זו אפשר יהיה למנוע את התדרדרות המצב, להימנע מעוגמת נפש, להתמודד מול הקבלן בזמן אמת ולוודא שכל הליקויים תוקנו כהלכה.

אנו בהומטר מספקים קשת רחבה של שירותים בתחומי בדק בית, ביקורת מבנים
ואיתור ליקויי בניה. זאת בעזרתם של הכלים המתקדמים ביותר שקיימים בתחום
ועובדים מיומנים ובעלי כל ההכשרה הנחוצה. צרו עמו קשר ואנו נשמח לעזור לכם
להגיע להחלטות מושכלות שנסמכות על כל הפרטים החשובים.