בדק בית למחיר למשתכן

בשנים האחרונות, משפחות וזוגות צעירים רבים בישראל רכשו דירה דרך פרויקט "מחיר למשתכן", דירות הנמכרות במחיר זול משמעותית מזה המוצע בשוק, אולם הן מגיעות עם תכנית בנייה קשיחה יחסית שאינה מאפשרת עריכת שינויים אישים במבנה הדירה. מה זה אומר מצד הדרישה לבדק בית?

השאר פרטים לחזרה

פרויקט מחיר למשתכן

מחיר למשתכן הינה תכנית ממשלתית אשר נועדה לסייע לאזרחים בארץ לרכוש דירות במחיר מוזל מזה המוצע בשוק. התכנית מבוססת על מתן הנחה במחיר הקרקע לקבלן אשר יציע את המחיר הזול ביותר לדירות שייבנו בפרויקט (באופן כללי ביותר). כמו כן, רוכשי הדירות נבחרו גם הם במסגרת הגרלה, שאליה נכנסו באמצעות עמידה בתנאים מסוימים.

מה מייחד את דירות מחיר למשתכן?

היות ומדובר בתכנית ממשלתית, הדיירים לא מקבלים יד חופשית בכל הנוגע לאדריכלות הדירה, וכן מפרטי הדירות הינם יחסית בסיסיים וידועים מראש. אולם, למרות שהפרויקטים משתנים זה מזה, מפרטי הדירות הינם זהים או כמעט זהים גם באזורים שונים בארץ. בכל אופן, מדובר בדירות חדשות הנרכשות מקבלן, בדומה לכל דירה או בית אחר הנבנה מ-0.

בדק בית לדירות מחיר למשתכן

החל מ: 1,380 ₪
לדירות מחיר למשתכן

 • בדיקת מבנה וגג
 • בדיקת קירות, חיפויים וריצוף
 • בדיקת חומות, מעקות, חצרות וגינות
 • בדיקת חלונות, דלתות ותריסים
 • בדיקת אינסטלציה, כלים סניטריים ולחץ מים
 • בדיקת רטיבות ונזילות ע"י מצלמה תרמית
 • בדיקת חשמל - שקעים, מפסקים ותאורה
 • בדיקת תפקוד טמפ' מיזוג אוויר
 • דוח ממוחשב, מפורט וחתום ע"י מהנדס
 • בדיקות ערך מוסף: קרינה
 • בדיקות ערך מוסף: גזים
 • בדיקות ערך מוסף: זיהום אוויר
 • בדיקות ערך מוסף: PH במים

מה זה אומר בפועל?

בכל בדק בית, רצוי שהבודק או החברה הבודקת תקבל לידיה את מפרט הדירה, ועדיף כמה שיותר מוקדם. בדק בית, למי שלא מבין בכך, הוא תהליך המומלץ לכל רוכש דירה חדשה מקבלן ואפילו דירת יד 2, הכולל בחינה מדוקדקת של חלקי הבית\הדירה בהתאם לתקנים הנדרשים בחוק, המפרט הטכני ושאר חלקים הנוגעים לבטיחות, אסתטיקה ועוד.

באשר לבדק בית בדירות מחיר למשתכן, יש לבחון ולוודא היטב כי הדירה שתתקבל עומדת במפרט הטכני, גם אם הוא קבוע וגם אם נראה כאילו הדירה מושלמת. חשוב לציין כי מטבע הדברים, יש להבחין בין תלונות על תכנון הדירה מלכתחילה לבין תלונות על אי עמידה במפרט או בתקנים.

מתי ניתן להזמין בודק בית חיצוני?

עם אישור הזכייה, בחירת הדירה וכד', הזוכים יקבלו לידם בין היתר חוזה מכר עם מפרט טכני אותו יש לשמור מכל משמר. כאמור, התנאים יכולים להשתנות מפרויקט לפרויקט ולכן, אין טעם לנסות ולחפש לאחר מכן מפרט טכני של דירות בפרויקטים בעבר, אלא יש להיצמד למפרט של הפרויקט הספציפי ואותו להעביר לבודק בית.

בדק בית היא בדיקה שמומלץ לבצע לפחות פעמיים: פעם בזמן הבנייה, לאחר שרוב הדירה\הבית מוכנים, ופעם לפני קבלת הדירה ממש. אולם, המינימום הוא לקיים בדיקה מקצועית פעם אחת, לפני הכניסה לדירה. הסיבה לכך, היא הצורך לגלות ליקויים שונים, במידה וקיימים, לפני קבלת הדירה, ועל ידי כך למנוע כאב ראש מיותר ועוגמת נפש מהדיירים. כמו כן, יש לציין כי יש לקבלן אחריות מצד החוק, לתקן ליקויים שיימצאו בדירה לאחר הכניסה אליה (בתנאים מסוימים), אך כמובן שעדיף למצוא ליקויים לפני המעבר לדירה ולא לאחר מכן.

בדק בית לדירות מחיר למשתכן

היות ומדובר בתכנית ממשלתית שלה תכנית בנייה יחסית אחידה, חשוב להזמין שירות בדק בית דווקא מחברה שלה ניסיון בבדק בית לדירות שכאלה, פשוט מכיוון שניסיון רב יותר מעלה את הסיכוי לגלות ליקויים. יותר מכך – בדק בית שנעשה על ידי בודק מוסמך המבין בדירות מחיר למשתכן יכול להוות יתרון גדול ולסייע לו לגלות מהר ליקויים, לעומת בדק בית בדירות שעוצבו באופן אישי יותר.

לסיכום, חשוב להדגיש כי בדק בית הינו חיוני הן בדירות הנרכשות מקבלן דרך פרויקט מחיר למשתכן, והן בדירות רגילות הנבנות או נרכשות בהליך סטנדרטי. בסופו של דבר, לכל אדם או משפחה חשוב להיכנס לדירה מושלמת העומדת בתנאים שנקבעו מראש ושעליה שילמו ממיטב כספם.