ליקויי בניה - לא רק סכנה כלכלית

ליקוי בניה הוא חריגה מקצועית הנוגעת לנכסים, בין אם מדובר בדירות, חללים שונים או מבנים שלמים. הליקויים יכולים להיות קשורים לפן האסתטי, הבטיחותי או לערך הכלכלי של הנכס. בישראל, קיים חוק מכר דירות המגדיר ליקויי בניה כפער בין המצוי לרצוי

כמה עולה לתקן ליקויי בניה שונים?

ובכן, קשה לאמוד במדויק את אומדן תיקון ליקויי בניה מכיוון שכאמור, מדובר בבעיות מסוגים שונים. עם זאת, ניתן לציין כמה דוגמאות שימחישו את העניין: התקנת אביזרי אינסטלציה שונים יכולים לעלות כמה מאות שקלים (כשמדובר בתיקון קטן), אולם כל תיקון מקביל במקום שאיננו גלוי לעין מעלה את מחיר התיקון ב-200 ₪ עד 500 ₪. תיקון חיפוי חיצוני לדירה\בניין יכול לעלות כמה אלפי שקלים בהתאם להיקף הליקוי. פירוק והזזה של אלמנטים שונים בבית, כגון הרחבה של המשקופים, תיקון ושיפוץ הקירות בהתאם וכד', יכולים לעלות כ-2000 ₪ ומעלה, ובקיצור – אין ספק שמדובר בעניין לא זול בכלל.

עזבו רגע כסף: מה עם בטיחות?

עד כה עסקנו בעיקר בתחום הכלכלי, מכיוון שמדובר, תאמינו או לא, בחלק הפשוט של העניין. לדאבוננו, ליקויי בניה רבים טומנים בחובם גם סכנות שונות עבור בני הבית או הבניין, כמו: חיבורים לא בטיחותיים בין עצמים שונים כמו משקופים, חלונות, דלתות וכד', רצפות מתנדנדות, סטיית עמודים, ליקויים במערכת הגז ועוד. כמו כן, גם ליקויים כמו סדק בצנרת, או אי התקנה של צינורות מים כראוי, יכולה להביא במקרים רבים לפיצוץ צינור או לנזק כלשהו בדירה או בבניין, דבר שיכול להוביל לרטיבות, לעובש ולשלל ליקויים בריאותיים כתוצאה מהחשיפה אליו.

ליקויי בניה - קיר סדוק

מה עושים כדי לגלות ליקויי בניה?

הדרך הטובה ביותר לגלות ליקויים הינה לפנות לשירות בדק בית או ביקורת מבנים מטעם חברה אמינה, על מנת לגלות האם קיימים ליקויים, בין אם הם גלויים לעין ובין אם הם נסתרים מהעין. מטרתה של הביקורת הינה לגלות את כל ליקויי הבניה הקיימים, בין אם מדובר בליקויים המהווים חריגה מהוראות החוק ובין אם מדובר בליקויים הנוגעים לחוסר הלימה בין מה שהובטח ללקוח לבין הנכס עצמו שנבנה.

מתי מזמינים שירות בדק בית או ביקורת מבנים?

השלב הטוב ביותר להזמנת השירות, הינו לפני הכניסה לדירה\לנכס ואף כמה שבועות לפני כן. מטבע הדברים, קיימת עדיפות לגילוי ליקויי בניה בשלב בו הנכס כבר כמעט גמור, אולם עדיין יש זמן לתקן תיקונים אחרונים ללא דחייה של עת המעבר (במקרה של רכישת דירה חדשה מקבלן). אולם, ניתן לפנות לשירות גם לאחר קבלת הנכס, או ממש במעמד קבלת הנכס עצמו מידי המוכרים. לעומת מקרי רכישת דירה חדשה, קיימים לקוחות הפונים לשירות ביקורת מבנים או בדק בית כל כמה שנים, כדי להבטיח את בטיחות הדירה או הבניין כולו.

ומה עושים במידה והתגלו ליקויים?

מטרתו של שירות בדק בית או ביקורת מבנים, הוא גם להעניק חוות דעת הנדסית-משפטית ללקוחות, מקרים בהם ליקויי הבניה הינם באחריות גורם אחר, כמו הקבלן, דירת שכנים ועוד. אולם, כדי לקבל חוות דעת אמינה, מקצועית וכנה, עליכם כלקוחות להקפיד לפנות לחברה מנוסה וכן, להקפיד על אנשי המקצוע שיישלחו לשם ביצוע בדק הבית או ביקורת המבנים. חשוב  דעת, כי אנשי המקצוע הללו הינם ברוב המקרים מהנדסי בניין מומחים, שכן להם יש את הידע התיאורטי והמעשי הנדרש לשם ביצוע העבודה.

נשמח אם תוכלו לשתף במידה ואהבתם.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email